קשיי למידה – קריאה וכתיבה

רבים מהילדים המגיעים לקליניקה סובלים מקשיי למידה למיניהם. פעמים רבות מדובר בילדים מוכשרים מאד ופקחים, המתמודדים בתפקוד היומיומי בבית הספר בקשיים המקשים עליהם למצות את יכולותיהם.

קשיי כתיבה

ילדים רבים מגלים קושי סביב הכתיבה:  קושי בהעתקה מהלוח, קושי בכתיבה, התעייפות בכתיבה ממושכת, כתיבה איטית, כתב מסורבל ולא קריא, ועוד.

המקור לקושי בכתיבה יכול להיות אחיזה שגויה של העיפרון הגורמת לשימוש בכל כף היד במקום באצבעות בלבד; חגורת כתפיים חלשה ויציבה רפויה בישיבה; אצל ילדים אחרים הקושי יכול לנבוע משימוש בלחץ חזק על העיפרון והדף הגורמים להתעייפות בכתיבה לאורך זמן; לעתים הקושי נובע משילוב של מספר גורמים.

לאחר איתור הגורם או המקור לקושי, נסביר אותו ונעלה את המודעות לתפקוד השגוי ונתרגל שימוש נכון. מנסיוני בעבודה עם ילדים, במקרים רבים ילדים מגלים מוטיבציה גבוהה לשינוי ומצליחים להטמיע בכתיבה היומיומית את ההרגלים החדשים ונהנים מאד מהשינוי.

קשיי קריאה

אחד הגורמים לקשיי קריאה שהמודעות אליו נמוכה מאד, הוא חולשה בשרירי גלגל העיניים. בעבודתי נתקלתי בילדים המתקשים בקריאה שאובחנו באופן שגוי או שלמדו אסטרטגיות למידה שאינן לוקחות בחשבון את שרירי העיניים.

לא מדובר כאן בילדים קצרי ראיה הזקוקים למשקפים או בלקות ראיה אחרת, אלא בילדים ששרירי גלגל העיניים שלהם חלשים.

כאשר שרירי גלגל העיניים חלשים, יש קושי בהנעת העין באופן רצוני לכל טווחיה. ובהקשר של קריאה – מאחר והקריאה מחייבת תנועה אופקית של העין, כאשר יש חולשה בשריר המניע את העין בצורה אופקית, העין נוטה "לברוח" מעלה או מטה, וכך הילד "מפספס" חלקים מהטקסט, הקריאה מקוטעת, הילד מדלג על מילים והבנת הנקרא נפגעת. התנועה האופקית, הנדרשת בקריאה, נעשית תוך מאמץ רב "להחזיר" את העין לקו האופקי. בנוסף, שרירי גלגל עיניים חלשים גורמים להנעה של כל הראש או תנועה מסורבלת של העין, תכופות תנועה הנלווית באיברים נוספים (לסתות, לשון, גבות) – מה שעשוי לגרום להתעייפות מרובה, כאבי ראש והימנעות מקריאה.

ה"חדשות הטובות" הן שמאחר ומדובר בשרירים, ניתן לחזקם כפי שאנו מחזקים שרירים בכל מקום אחר בגוף. בתרגול יומיומי קצר מאד, ניתן להגיע לשיפור משמעותי מאד בתפקוד שרירי העיניים, לחזקם ולהביא את טווח התנועה הרצוני למצב תקין.