הדרכת הורים ועבודה מערכתית

העבודה עם קשיים תפקודיים של ילדים כוללת, מטבע הדברים, מעורבות גבוהה של ההורים. הבנת מהות הקשיים של הילדים, הגורמים להם והתופעות הנלוות אליהם, היא חלק חשוב ומהותי מאד בטיפול. לרבים מקשיי התפקוד נלווים קשיים רגשיים וביטויים התנהגותיים. ההורים מגיבים לביטויים הללו בהתאם להבנתם, אישיותם, והאינטראקציה עם ילדם.

כחלק בלתי נפרד מהעבודה עם הילדים נדרש כמובן תאום עם ההורים וזאת, על מנת להמשיך וליישם את הדברים עליהם אנחנו עובדים בחדר הטיפולים בבית. במקרים רבים, בעיקר בכל הנוגע בהיבטים ההתנהגותיים, ניתן להביא לשיפור ושינוי משמעותי באמצעות ההורים.

הקשיים התפקודיים השונים באים לידי ביטוי בבית הספר או בגן וכמובן גם בבית. הם מתבטאים בהתנהגויות שונות, חלקן לא פשוטות בהתנהלות היומיומית, לעתים עד כדי כעסים מרובים, מאבקי כוח, העסקת יתר, חווית תסכול, עייפות, ועוד.

גידולו של ילד עם קשיי קשב וריכוז או הפרעה בוויסות התחושתי יכולה להיות אינטנסיבית מאד ומאתגרת, מה שעלול להביא את ההורים למצב בו הם מתקשים להכיל אותו, חשים חסרי אונים, מתוסכלים, מותשים וחדורי רגשות אשמה כלפי הילד ואחיו.

הדרכת ההורים באה לסייע להם לעבור ממצב של חוסר שליטה למצב של שליטה וניהול הבית. ההדרכה באה לסייע להורים לראות את הקושי של הילד ואת הביטויים של קשייו בתפקוד היומיומי. מתוך הראייה וההבנה הזו, אנו עובדים על כלים אפקטיביים לניהול הבית בצורה מאוזנת, נעימה ומותאמת ליכולותיהם של הילדים.

כחלק מהעבודה המערכתית, אני מגיעה לעתים לבית הספר או לגן, על מנת לשמוע את הצוות החינוכי – את הראייה שלהם את הקושי של הילד/ה ואת ביטוייו בכיתה. מן הצד השני, אני מתווכת ומסבירה את הקשיים והצרכים של הילד/ה, כמו גם את הביטויים ההתנהגותיים שלהם ונותנת לצוות החינוכי כלים להתמודדות בכיתה. מניסיוני, תמיד יש רצון של הצוותים החינוכיים לקבל כלים נוספים ונקודת מבט נוספת והתאום הזה מוכיח את עצמו כאפקטיבי ומועיל.